Jak segregować odpady?


Bio
Metale i tworzywa sztuczne
Papier
Szkło
Odpady mieszane

Dlaczego watro segregować śmieci?

Odpady są surowcem wtórnym, który możemy wykorzystać do dalszej produkcji. Odzyskując szkło z 1 butelki, oszczędzamy tyle energii ile zużyłaby 100 W nieustannie świecąca przez 4 godziny żarówka. Szkło nie ulega rozkładowi i możemy je wykorzystywać nieograniczoną liczbę razy. Posegregowane szkło może służyć, jako surowiec do produkcji, np. włókien szklanych, szkła piankowego, grysów lub jako dodatek do mas ceramicznych. Z plastikowych butelek po napojach możemy zrobić polarowe bluzy, spodnie i kurtki- z 27 plastikowych butelek wyprodukujemy jedną bluzę z polaru. Do przetworzenia nadają się również puszki po konserwach, papier oraz puszki po napojach gazowanych. Z 19 tysięcy puszek po konserwach, możemy zrobić samochód, a ze 100 ton makulatury- 90 ton papieru. Segregując papier dbamy o nasze lasy. Odzyskując tonę makulatury, chronimy ok. 17 drzew. Elekrośmieci takie jak: baterie, akumulatory, świetlówki oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają silnie toksyczne metale ciężkie- ołów, rtęć, cynk, nikiel, kadm. Wyrzucenie ich na składowisko zatruwa środowisko i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Takie odpady powinny być demontowane wyłącznie w specjalistycznych zakładach przetwarzania.

Selekcja odpadów niesie za sobą wiele korzyści, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Rozdzielając je w gospodarstwie domowym ograniczamy tony śmieci, które zanieczyszczają środowisko, a to z kolei powoduje, że minimalizujemy zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Innym dobrodziejstwem segregacji odpadów jest pozyskiwanie surowców wtórnych, co skutkuje mniejszym zużyciem zasobów naturalnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że selektywna zbiórka odpadów jest tańsza. Segregacja śmieci zwiększa również naszą świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otoczenie, w którym na co dzień przebywamy. Działając systematycznie w ten sposób, wyrabiają się w nas nawyki porządku i oszczędności.

Segregacja odpadów często kojarzy nam się z ciężką i nie dla wszystkich przyjemną sytuacją- kilka koszy w domu, kolorowe kontenery na zewnątrz i problem z odpowiednim umieszczeniem śmieci. Nie jest to jednak takie trudne, a korzyści wynikające z tego procesu mają olbrzymi wpływ nie tylko na środowisko, ale również na globalną i lokalną społeczność. Należy bowiem pamiętać, że to nasz wspólny problem, który dzięki zachowaniu odpowiednich postaw możemy zminimalizować i przyczynić się do czystszego otoczenia.